All the Kilkenny GAA fixtures for the coming week

@kilkennypeoplesport

Reporter:

@kilkennypeoplesport

All the Kilkenny GAA fixtures for the coming week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

WEDNESDAY 

JJ Kavanagh and Sons JHL (Section B)

Larchfield: James Stephens v Clara (7.15pm)  

JJ Kavanagh and Sons Junior B HC quarter-finals

St John's Park: O'Loughlin Gaels v Mullinavat (7.15pm) 

Páirc Lachtain: St Lachtain’s v Dicksboro (7.15pm)  

Paulstown: Barrow Rangers v John Lockes (7.15pm),  

Iverk Produce Junior C HC quarter-final

Mooncoin: Threecastles v Mooncoin (7.15pm)  

Duggan Steel Under-15 B Hurling Championship

TBC: Graignamanagh v Tullogher Rosbercon (7.30pm) 

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Palmerstown: Dicksboro v Carlow Town HC (7.30pm).  

THURSDAY

JJ Kavanagh and Sons Junior A HC quarter-final

Dunnamaggin: Dunnamaggin v Thomastown (7.15pm).  

Canon Kearns Park: Erin’s Own v James Stephens (7.15pm) 

Mooncoin: Mooncoin v Graigue Ballycallan (7.15pm)  

Permanent TSB Under 19 Hurling league semi-final

Slieverue: Slieverue v O'Loughlin Gaels (7pm)  

League play-off) in Tullogher: Tullogher Rosbercon v Carrickshock (7pm)  

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group B

Gowran: Young Irelands v Ballyhale Shamrocks (7.30pm)  

Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League 13 A Side

TBC: Bagenalstown Gaels GAA v Conahy Shamrocks (7.30pm) 

Duggan Steel Under-13 C Hurling League 13 Aside Group A

Cloneen: Cloneen/Railyard v Rower Inistioge (7.30pm)  

Tullaroan: Tullaroan v Naomh Bríd (7.30pm)  

FRIDAY

JJ Kavanagh and Sons JHL (Section B)

Palmerstown: Dicksboro V St Patrick's (6.30pm)  

Michael Lyng Motors Hyundai County HL Division 3 final

Lisdowney: Lisdowney v Young Irelands (7pm)  

Iverk Produce Junior C HC quarter-finals

Danesfort: Danesfort v Emeralds (7pm)  

Bennettsbridge: Bennettsbridge v Windgap (7.15pm)  

Country Style JHC quarter-finals 

Clara: Clara v Cloneen (6.45pm) 

Larchfield: James Stephens v Kilmacow (6.45pm)  

Dr Tierney Park: Graignamanagh v St Martin's (6.45pm)  

Slieverue: Slieverue v Blacks and Whites (6.45pm)  

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Bennettsbridge: Bennettsbridge v Carlow Town HC (7.30pm).  

SATURDAY 

JJ Kavanagh and Sons JHL (Section B)

Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens V Ballyhale Shamrocks (6.30pm)  

St John's Park: O'Loughlin Gaels v Rower Inistioge (6.30pm)  

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Hugginstown: Carrickshock v Carlow Town HC (11.30am)

SUNDAY

GAA All-Ireland SHC final

Croke Park: Kilkenny v Tipperary (3.30pm). Ref: James Owens (Wexford)

Electric Ireland MHC final

Croke Park: Kilkenny v Galway (1pm). Ref: Patrick Murphy (Carlow).  

TUESDAY, AUGUST 20

Duggan Steel Under-13 B Hurling Championship

TBC: Danesfort V St Martin's (11am)  

TBC: Erins Own v Kilmacow (11am)  

TBC: Mooncoin v St Lachtain's (11am) 

TBC: Piltown v Glenmore (11am) 

TBC: Galmoy/Windgap v Graigue Ballycallan (11am)  

TBC: John Lockes v Rower Inistioge (11am)  

TBC: Tullogher Rosbercon v Clara (11am)  

Duggan Steel Under-13 C Hurling Championship

TBC: St. Patrick's V Carrickshock (11am)  

TBC: O'Loughlin Gaels V Emeralds (11am)  

TBC: Dicksboro v James Stephens (11am)  

TBC: Mullinavat v Conahy Shamrocks (11am)  

TBC: Ballyhale Shamrocks v Young Irelands (7pm). 

For more on Kilkenny People sport read here.