Search our Archive

31/07/2021

All eyes on Leinster

THE following handball fixtures have been made for the coming week:

THE following handball fixtures have been made for the coming week:

Leinster fixtures

Today (Wednesday) at Tinryland (Martin Clancy to arrange referees) 7.30pm LJBS Maria Walshe (Kilkenny) v Aileen Quinn (Kildare); 8pm JD Ciaran Neary/Ger McGrath (Kilkenny) v Jerome Willoughby/James Gregan (Wicklow); at Monavea (Patsy Dowling to arrange referees) 7.30pm LJBS Rachel Hogan (Kilkenny) v Ellen O’Connor (Kildare); 8pm JD Niall O’Connor/Paul Moran (Kildare) v William/Daniel Love (Kilkenny).

Thursday at Ballymore Eustace (Eamon Deegan to arrange referees) 7.30pm JBS Darren O’Toole (Wexford) v Peter Flanagan (Meath); 8pm IS Carl Browne (Meath) v Nicholas Anthony (Kilkenny); at Mullingar (Robert McCarthy to arrange referees) 8pm IS David Hope (Offaly) v Gary McConnell (Meath); at Tinryland (Martin Clancy to arrange referees) 8pm JBS Brendan Burke (Kilkenny) v Peter Whelan (Laois); at Garryhill (Sean Ryan to arrange referees)

7.30pm under-21 S, Peter Funchion (Kilkenny) v Keith Kavanagh (Wicklow); 8pm DMAD Richard Willoughby/Pat Doyle (Wicklow) v Ned Buggy/Garth Somers (Wexford); at O’Loughlin’s (Billy Bourke to arrange referees) 8pm DMAD John Rossiter/Andy Ryan (Carlow) v Eugene Kennedy/Vinnie Farrelly (Dublin).

Friday at Windgap (Michael O’Shea to arrange referees) 9pm under-21 S, Patrick Funchion (Kilkenny) v Shane Walsh (Kilkenny).

Saturday at Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 5pm over 35 BS final, Stephen Barcoe (Kilkenny) v Justin Heffernan (Wexford); 6pm SMBS final, Paul Dowling (Kilkenny) v Mick Armstrong (Wexford); at Tinryland (Martin Clancy to arrange referees) 5pm LJBD final, Rachel Hogan/Marie Walshe (Kilkenny) v Kildare or Wexford; 6pm SMAS final, Billy Bourke (Kilkenny) v Egin Jensen (Dublin); at Ballymore Eustace (Eamon Deegan to arrange referees) 4pm EMAS final, Tony Breen (Wexford) v Billy Mullins (Offaly); 5pm MBS final, Christy Donnelly (Dublin) v Sean Ryan (Offaly); 6pm GMBS final, Eamonn Purcell (Kilkenny) v Andy Mulligan (Westmeath); at Clogh (Colm Love to arrange referees) 5pm LMS final, Ciara Mahon (Kilkenny) v Mary Phelan (Kilkenny).

Tuesday, February 14 at Leixlip (Pat Ryan to arrange referees) 7.30pm JBS final, P. Flanagan or D. O’Toole v P. Whelan or B. Burke; 8pm EMBS final, John Kelly (Louth) v Gerry Murphy (Kilkenny); at Coolgraney (Patsy Murray to arrange referees) 7.30pm MS final, Galen Riardon (Wexford) v Martin Mullins (Carlow); 8pm DMAS final, Eugene Kennedy (Dublin) v John Rossiter (Carlow); at Kells (Joe Cummins to arrange referees) 7.30pm LJD final, Aoife McCarthy/Niamh Egan (Westmeath) v Cliona Daly/Ainé Gorman (Dublin); 8pm GMAS final, R. McCarthy (Westmeath) v M. Dowling or B. Doyle or E. Rice; at Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 8pm JD final, Kilkenny or Wicklow v Kildare or Kilkenny.

Thursday, February 16 at Ballymore Eustace (Eamon Deegan to arrange referees) 7.30pm under-21 S final, IF Kilkenny v Wicklow; 8pm IS final, G. Anthony or C. Browne v G. McConnell or D. Hope; at Garryhill (Sean Ryan to arrange referees) 8pm RMS final, Jim Doyle (Wexford) v Paddy Reilly (Kilkenny).

County fixtures

Thursday at Clogh 8pm Jun Bs, Eoin Brannigan (O’Loughlin’s) v Vincent O’Neill (Goresbridge); 8.30pm Jun S, Kevin Woods (St Canice’s) v John O’Neill (Goresbridge); at Kells 8pm Inter S, Philly Lonergan (Windgap) v Niall Doherty (O’Loughlin’s); 9pm Jun BS, P.J. Barron (Windgap) v Dennis Dowd (St Canice’s); at O’Loughlin’s (1) 8pm Min S, Ronan Egan (Clogh) v Sean Tierney (Kells); 9pm Min S, Patrick Brennan (Mothel) v Eoin Doyle (Clogh).

Saturday at Windgap 4pm Jun BS, John Fitzgerald (Kells) v James Burke (O’Loughlin’s); Jun BS Alan Smith (O’Loughlin’s) v Aaron Butler (Windgap); at Kells 4pm ladies S, Anne-Marie Hawe (Windgap) v Rachel Hogan (Kilfane); 5pm ladies S, Julie Walsh (Windgap) v Rebecca Mulholland (O’Loughlin’s); 6pm Jun BS, Alan Smith (O’Loughlin’s) v Aaron Butler (Windgap); O’Loughlin’s (1) 4pm Min S, Stephen O’Dwyer (Kells) v Fergal Lalor (Talbot’s Inch); O’Loughlin’s (2) 4pm Jun BS, Shane Walsh (Windgap) v Keith Walsh (O’Loughlin’s); 5pm Jun BS, Noel Doherty (O’Loughlin’s) v Sean Foley (Windgap); at Goresbridge 5pm Mas BS, Tom OKeeffe (Kilfane) v Pat Funchion (Kells); at Windgap 7pm Jun BS, Stephen Hally (O’Loughlin’s) v Dan Breen (Kells).

Sunday at Kells 3pm Min S, Cillian Treacy (Kells) v winner D Brendan Hyland (Kells).

Monday at Goresbridge 8pm Sen S, William Love (Clogh) v Brian Manogue (Kells); at Clogh 8pm Sen BS, Stephen Barcoe (Goresbridge) v Brendan Burke (Kells); at Kells 8pm Jun S, Niall Doherty (O’Loughlin’s) v Eamon Hawe (Windgap); 9pm Jun S, P.J. Hawe (Windgap) v Keith Clifford (St Canice’s); at Muckalee, ladies S, Marie Walsh (Kells) v Ciara Mahon (Clogh); at O’Loughlin’s (1) 9pm Mas BS, Gerry Murphy (Goresbridge) v Paddy Fennelly (Kells); at O’Loughlin’s (2) 8pm Mas BS, Jimmy Purcell (Windgap) v Jimmy Shanrahan (Kilfane); 9pm Diamond MasS, Jimmy Neary (Talbot’s Inch) v Willie Pratt (St Canice’s).

Results - under-10 singles, Kyle Dunne (Clogh) bt Louis Brennan (Goresbridge); under-11 singles, Jack Holden (Kilfane) bt Luke Whelan (Goresbridge).

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.