Upcoming Kilkenny GAA fixtures

@kilkennypeoplesport

Reporter:

@kilkennypeoplesport

Upcoming Kilkenny GAA fixtures

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

WEDNESDAY
Kilkenny Citroen Centre Minor A FC quarter-final
Piltown: Tullogher Rosbercon v Piltown (7pm)
THURSDAY
JJ Kavanagh and sons SFC
TBC: O’Loughlin Gaels v Clara (8pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group A
Ballyragget: St Patrick’s v Lisdowney (6.30pm)
FRIDAY
JJ Kavanagh and sons SFL semi-final
Palmerstown: Mullinavat V Dicksboro (8pm)
JJ Kavanagh and sons SFC
Danesfort: Danesfort v Kilmoganny (8pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn A Football League Group B
Piltown: Piltown v Danesfort (6.15pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group B
Mooncoin: Mooncoin v Graignamanagh (7pm)
SATURDAY
All-Ireland PP schools SHC quarter-final
Mallow: St Kieran’s College v St Flannan’s, Ennis (1pm).
JJ Kavanagh and son SFL semi-final
Tullogher: Tullogher Rosbercon v James Stephens (3.30pm)
JJ Kavanagh and sons SFC
Muckalee: Muckalee v Mooncoin (3pm)
Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Railyard (3pm)
JJ Kavanagh and sons IFC quarter-final/relegation final
Gowran: Young Irelands v Rower Inistioge (3pm)
JJ Kavanagh and sons IFC quarter-finals
Tom Walsh Park: Thomastown v Blacks and Whites (4.45pm),
Piltown: Erin’s Own v Piltown (6pm)
Kilkenny Citroen Centre Minor A FC quarter-final
Danesfort: Danesfort v Mooncoin (11am)
Kilkenny Citroen Centre Minor B FC quarter-finals
Inistioge: Rower Inistioge v St Martin’s (11am)
Gowran: Young Irelands v Graignamanagh (11am)
Kilkenny Citroen Centre Minor C FC semi-final
Paulstown: Barrow Rangers v St Patrick’s (11am)
Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League final
Páirc na Seamróg: Kilmacow v Blacks and Whites (3pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn A Football League Group A
Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v Erin’s Own (10.45am)
James Park: Dicksboro v James Stephens (5pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn A Football League Group B
Thomastown: Thomastown v Young Irelands (4pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group A
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v St Patrick’s (2.30pm)
Pairc na Ratha: Glenmore v Lisdowney (2.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group B
Dr Tierney Park: Barrow Rangers v Graignamanagh (11am)
Paulstown: Barrow Rangers v John Lockes (2.30pm)
Mooncoin: Mooncoin v Barrow Rangers (2.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group C
Tullogher: Tullogher Rosbercon v Clara (10.15am)
Coon: St Martin’s v Clara (2.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group DA
Dunnamaggin: Kilmoganny v Carrickshock (2.30pm)
Kilmacow: Kilmacow v Kilmoganny (2.30pm)
Hugginstown: Carrickshock v Shamrocks Ballyhale (2.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn C Football League Group A
Palmerstown: Dicksboro v Slieverue (2pm)
Bennettsbridge: Mullinavat v Bennettsbridge (2.30pm)
Palmerstown: Dicksboro v Mullinavat (2.30pm)
Tullaroan: Tullaroan V Bennettsbridge (2.30pm)
Slieverue: Slieverue v Danesfort (2.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn C Football League Group B
Johnstown: Fenians v James Stephens (2.30pm)
Tom Walsh Park: Blacks and Whites V Conahy Shamrocks (2.30pm)
Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Fenians (2.30pm)
Tom Walsh Park: Blacks and Whites v James Stephens(2.30pm)
SUNDAY
JJ Kavanagh and sons IFC quarter-final
Lisdowney: Lisdowney v Glenmore (3pm)
Kilkenny Citroen Centre Minor C FC quarter-final
Moneenroe: Railyard V Clara (2.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group C
The Rower: Rower Inistioge v St Martin’s (3.30pm)
WEDNESDAY, MARCH 11
Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B North
Clara: Clara NS v Graigue/Skeough (3.30pm)
Muckalee: Coon Muckalee NS v Kilmanagh NS (3.30pm)
Urlingford: Urlingford NS v Danesfort NS (3.30pm)
Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B South
Pairc na Ratha: Glenmore NS v Piltown NS (3.30pm)
Tullogher: Tullogher Rosbercon NS v Dunnamaggin NS (3.30pm)
Páirc na Seamróg: Scoil Phádraig Ballyhale v Kilmacow BNS (3.30pm)
Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn D Group 2
Moneenroe: Clogh Moneenroe NS v Coon Muckalee NS (3.30pm)
Páirc Lachtain: Freshford NS v Johnstown NS (3.30pm)
Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn A League
Larchfield: Gaelscoil Osraí v Scoil McCauley Rice NS (3.30pm)
St Patrick’s DLS: St. Patrick’s DLS v Castlecomer BNS (3.30pm)
Thomastown BNS: Thomastown NS v St Canice’s NS (3.30pm)
Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn C North
Jenkinstown: Conahy NS v Goresbridge/Paulstown (3.30pm)
Ballyragget: Ballyragget NS v Kilkenny CBS (3.30pm)
St John’s Park: St John’s NS v Lisdowney NS (3.30pm)
Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn C South
Windgap: Windgap NS v Rower Inistioge NS (3.30pm)
Slieverue: Slieverue NS v Mullinavat NS (3.30pm)
Hugginstown: Carrickshock NS v St Canice’s NS (3.30pm)
THURSDAY, MARCH 12
Duggan Steel Under-13 Roinn A Football League Group B
Danesfort: Danesfort v Young Irelands (6.30pm)

For more on Kilkenny People sport read here.