Search

17 May 2022

All-Ireland honours for duo

Four players from Clogh handball club travelled to Kingscourt, Cavan to represent Castlecomer Community School in All-Ireland colleges finals on Saturday and they struck gold.

Four players from Clogh handball club travelled to Kingscourt, Cavan to represent Castlecomer Community School in All-Ireland colleges finals on Saturday and they struck gold.

In junior doubles Padraig Cooney and Shane Dunne defeated Thomas Edward Donohoe/Stephen Smith, St Patrick’s (Cavan) in the semi-finals before beating Cathair Agnew/Jamie Keane, St Camins Shannon, Clare to take the titl.

In ladies senior doubles Aishling Maher and Denise Love defeated Clare Monahgan/Emma McKernan, St Pius X, Magherafelt in semi-final but they were defeated by Roisin Ni Chonghaile/Adhna Ni Bhraonain, Colaiste na Coirbe,

Galway in the final.

Third Level colleges - MAB S John Fitzgerald (Kells and UL) lost to Aaron Geoghegan (UCC); MBS John Fitzgerald (Kells and UL) lost to Alan Armstrong (UCD).

Leinster juvenile results

Under-12S, Jack Holden (Kilfane) bt Jamie Muddiman (Kd); under-13S, Eoin Brennan (Kells) bt Cillian Hogan (Kd); under-14D, Eoin Regan (Clogh)/Michael Carey (Goresbridge) bt Karl Cribbin/James Kileen (Kd); under-15S, Kevin Diggins (Kd) bt Marc Purcell (Clogh); under-15D, Sean Muddiman/Jack Tobin (Kd) bt Roy Cullen (Kells)/James Culleton (Windgap).

Girls under-12S, Edel Mulholland (O’Loughlins) bt Molly Dagg (Kd); under-13S, Dearbhail O’Keeffe (Kilfane) bt Leah Smyth (Kd); under-13D, Niamh Spence/Ciara Harrington (Kd) bt Margaret Foley(Windgap)/Caoimhe Kelly(Kilfane); under-14D, Leah Doyle/Niamh Masterson (Kd) bt Sorcha Delaney (Clogh)/Margaret Purcell (Windgap); under-15S, Aoife Holden (kilfane) bt Saoirse Sunderland (Kd); under-16S, Kirsty Maher (Kells) bt Aine O Keeffe (Kd).

County juvenile results

Under-10S, Conor Holden (Kilfane) bt Sean Purcell (Windgap); under-10D, Kyle Jordan/Cillian Kelly (Kilfane) bt Shane Wall/Aaron Hosey (Goresbridge); under-11S, Peter McDonald (Kilfane) bt Joe Cowhig (Kells); under-11D, Kyle Dunne/Jamie Maher (Clogh) bt Jack Doyle/Pauric Foley (Windgap).

Girls under-10S, Cliodha O’Shea(Windgap) bt Sonya Stanley (Kells); under-10D, Sonya Stanley/Sarah Condon (Kells); under-11S, Roisin O Keeffe (Kilfane) bt Noelle Dowling (Mothel); under-11D, Noelle Dowling/Orla Nolan (Mothel) bt Hannah Lodge/Breanna O Dwyer (Kells).

Leinster 40x20 results

LJS final Rachel Hogan (Kilfane) bt Una Wrynn (Kildare); JS William Love (Clogh) bt Brendan Burke (Kells); JS Ciaran Neary (Talbot’s Inch) lost to Jerome Willoughby (WW); JBD Diarmuid Burke (Kells)/Ger Anthony (Mullinavat) lost to Andrew Dowling/Peter Whelan (Laois); SMAS semi-final, Chris Dunne (O’Loughlin’s)/Paul Dowling (Mothel) lost to Ned Kealy/Eamon Rice (WW); SMBD semi-final, Tom O’Keeffe/Tom Dooley (Kilfane) bt Kieran Kelly/James Travers (Kd); over 35BD semi-final, John Morrissey (O’Loughlin’s)/Stephen Barcoe (Goresbridge) bt Paddy Doyle/Declan Jordan (WW); EMBS semi-final, Gerry Murphy (Goresbridge) lost to Frank Kerins (D).

County 40x20 results

MBD Pat Funchion/Paddy Fennelly (Kells) bt John Duggan/Jim Dooley (O’Loughlin’s); SS Peter Funchion (Kells) w/o from Michael ‘Ducksie’ Walsh (Talbot’s Inch); MCS Tom Condon (Kells) bt Michael Dalton (Kilfane); MCS Jimmy Shanahan (Kilfane) bt Simon Walsh (Windgap); JBD Sean Foley/Michael Power (Windgap) w/ol JBD Eoin Brannigan/James Bourke (O’Loughlin’s) bt Lee Quinn/Wesley Smyth (Windgap); JBD Shane Walsh/Cian Ryan (Windgap) bt P.J. Barron/Aaron Butler (Windgap); SBS Philip Lonergan (Windgap) bt Stephen Barcoe (Goresbridge); MAD Eamonn/Jimmy Purcell (WIndgap) w/o from Billy Bourke/Joe Hennessy (O’Loughlin’s); MD J.J. English (Goresbridge) bt John Walsh (Mullinavat).

Leinster 40x20 fixtures

Today (Wednesday) at Monavea 8pm O35BS final, Oliver Ryan (Carlow) v Stephen Barcoe (Kilkenny); at Garryhill 8pm JS final, Jerome Willoughby (Wicklow) v William Love (Kilkenny).

Thursday at Tinryland 8pm DMBS final, Michael Dalton (Kilkenny) v John O’Donnell (Kildare); at Leixlip 8pm GMBS final, Pat Funchion (Kilkenny) v Andy Mulligan (Westmeath); at Borris 7.30pm EMAS final, Johnny Brennan (Kilkenny) v Tony Breen (Wexford); at Borris 8pm RMS final, Paddy Reilly (Kilkenny) v Ned Buggy (Wexford); at Clogh 7.30pm, LJS final, Ciara Mahon (Kilkenny) v Mary Phelan (Kilkenny).

Saturday 23 at Coolboy 5pm LJD semi-final, Rachel Hogan/Marie Walshe (Kk) v Tanya O’Toole/Una Byrne (Wexford); at Tinryland 5pm GMAS final, Billy Bourke (Kilkenny) v Michael Dowling (Kildare); at Tinryland 6pm MsAS final, Michael Walsh (Kilkenny) v Adrian Benson (Dublin); at Ballymore Eustace 5pm JD semi-final, Noel Murphy/Michael O’Brien (Oy) v Ger McGrath/Ciaran Neary (Kk); at Monavea 5pm LID final, Roisin and Ciara Mullins (Carlow) v Mary Phelan/Ciara Mahon (Kilkenny); at O’Loughlin’s 3pm under-21S, Sean Foley (Windgap) v Peter Funchion (Kells); at O’Loughlin’s 3.30pm under-21S, Shane Walsh (Windgap) v Eoghan Hennessy (Clogh); at O’Loughlin’s 6pm Leinster final under-21 singles.

County 40x20 fixtures

Thursday at Goresbridge 8pm Inter S, Kirk Greene (O’Loughlin’s) v Diarmuid Burke (Kells); at Goresbridge 8.30pm Jun S, Dan Breen (Kells) v James Bourke (O’Loughlin’s); at O’Loughlin’s (1) 8pm Inter D, Eddie Clifford/Alan Dowling. (St Canice’s)v Kevin Woods/ Clinton Maher (St Canice’s).

Saturday at Goresbridge 4pm Jun S, Stephen O’Dwyer (Kells) v James Hennessy (O’Loughlin’s); at Clogh 5pm Min S, Brian Mahon (Cogh) v Eoin Doyle (Clogh); at O’Loughlin’s (1) 4.30pm, Min S, J.J. English (Goresbridge) v Brendan Hyland (Kells); at Kells 4pm, ladies BS, Denise Doyle (St Canice’s) v Aishling Maher (Clogh); at Kells 4.30pm, ladies BS, Megan Clifford (St Canice’s) v Julie Walsh (Windgap); at Windgap 4pm, Jun BS Michael Power (Winjdgap) v Darren Walsh (Windgap); at Windgap 4.30pm, Jun BS Wesley Smyth (Windgap) v P.J. Barron (Windgap); at Windgap 5pm Jun BD Shane Walsh/Cian Ryan(Windgap) v Dan Breen/John Fitzgerald (Kells)/.

Sunday at Windgap 12noon, Jun BS Lee Quinn (Windgap) v Shane Walsh (Windgap); at Windgap 12.30pm Jun S, Cian Ryan (Windgap) v Aaron Butler (Windgap).

Monday at Clogh 8.30pm Mas BS, Paddy Fennelly v John Duggan (O’Loughlin’s); at Goresbridge 8pm Inter D, Brendan Hosey/Andrew Lawlor (Clogh) v Kirk Greene/John Morrissey (O’Loughlin’s); at O Loughlin’s (1) 8pm MBS, Gerry Murphy (Goresbridge) v Tom O’Keeffe (Kilfane)/Pat Funchion (Kells); at Kells 8pm MAS, Eamonn Purcell (Windgap) v David Bourke (Mothel).

To continue reading this article for FREE,
please kindly register and/or log in.


Registration is absolutely 100% FREE and will help us personalise your experience on our sites. You can also sign up to our carefully curated newsletter(s) to keep up to date with your latest local news!

Register / Login

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.