Search our Archive

01/08/2021

Kilkenny GAA fixtures and results

Kilkenny GAA fixtures and results

The following are the Kilkenny GAA fixtures and results

WEDNESDAY

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A Hurling League/Championship

Group A

Urlingford: Emeralds v James Stephens 7.30pm

Palmerstown: Dicksboro v Young Irelands 7.30pm

Group B

Lisdowney: Lisdowney v St. Patrick’s 7.30pm

THURSDAY

St Canice’s Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

Bennettsbridge: Bennettsbridge v Erin’s Own 7.30pm

Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v O’Loughlin Gaels 7.30pm

Palmerstown: Dicksboro v St Martin’s 7.30pm

Danesfort: Danesfort v Rower Inistioge 7.30pm

Michael Lyng Motors Aylward Cup Intermediate Hurling League

Thomastown: Thomastown v Tullaroan 7.30pm

Mooncoin: Mooncoin v Dunnamaggin 7.30pm

Freshford: St Lachtain’s v Fenians 7.30pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B Hurling League/Championship Group B

Threecastles: Threecastles v Galmoy 7.30pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League Group A

Piltown: Piltown v Tullogher Rosbercon 7.30pm

Duggan Steel Under-14 B Hurling League Group A

Pairc na Ratha: Glenmore v Graignamanagh 7.30

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Ballyragget: St. Patrick’s v Ballyhale Shamrocks 7.30pm

Johnstown, Fenians v Cloneen/Railyard 7.30pm

FRIDAY

J.J. Kavanagh & Sons J.H.L. [Section B]

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Tullaroan 7.30pm

Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v Clara 7.30pm

Palmerstown: Dicksboro v Ballyhale Shamrocks 7.30pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A Hurling League/Championship Group B

Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v Barrow Rangers 7.30pm

Johnstown: Fenians v Conahy Shamrocks 7.30pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B Hurling League/Championship

Group A

Bennettsbridge: Bennettsbridge v James Stephens 6.45pm

Group B

Lisdowney: Lisdowney v Cloneen 7.30pm

Iverk Produce South Junior A Hurling Championship League

Mullinavat: Mullinavat v Carrickshock 7.30pm

Dunnamaggin: Dunnamaggin v Mooncoin 7.30pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League Group B

Kilmacow: Kilmacow v Windgap 7.30pm

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Tom Walsh Park: Blacks and Whites v James Stephens 7.30pm

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Carrickshock 7.30pm

Ballyragget: St. Patrick’s v Slieverue 7.30pm

Special Minor 13 Aside Competition Roinn B – Semi-Final

Windgap: Galmoy/Windgap v Rower Inistioge 7pm

SATURDAY

All-Ireland Senior Hurling Qualifier Round 1

Nowlan Park: Kilkenny v Limerick 7pm

Liberty Insurance All-Ireland Senior Camogie Championship

Nowlan Park: Kilkenny v Clare 5pm

GAA Britain Inter County Junior Football Final

Birmingham: Kilkenny v Warwickshire 4pm

SUNDAY

Electric Ireland Leinster Minor Hurling Final

Croke Park: Dublin v Kilkenny 2pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A Hurling League/Championship Group A

St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v St Lachtain’s 7pm

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B Hurling League/Championship

Group A

Palmerstown: Dicksboro v Conahy Shamrocks 7pm

Group B

Clara: Clara v Blacks and Whites 7.30pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League

Group A

Carrigeen: Carrigeen v Mooncoin 7pm

Group B

Inistioge: Rower Inistioge v Slieverue 7pm

MONDAY

Duggan Steel Under-14 B Hurling League Group B

Coon: St Martin’s v Rower Inistioge 7.30pm

Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v St. Patrick’s 7.30pm

Slieverue: Slieverue v Ballyhale Shamrocks 7.30pm

Johnstown: Fenians v Blacks and Whites 7.30pm

Hugginstown: Carrickshock v Barrow Rangers 7.30pm

Cloneen: Cloneen/Railyard v Clara 7.30pm

TUESDAY

St Canice’s Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

Palmerstown: Dicksboro v St Martin’s 7.30pm

J.J. Kavanagh & Sons J.H.L. [Section B]

St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v Rower Inistioge 7.30pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League Group B

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v John Lockes 7.30pm

WEDNESDAY, JULY 5

Bord Gais Energy Leinster Under-21 Hurling Final

Nowlan Park: Kilkenny v Wexford 7.30pm

GAA RESULTS

GAA Britain Inter County Junior Football Semi-Final

Kilkenny 2-11, Lancashire 1-13

St Canice’s Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League

James Stephens 0-15, Rower-Inistioge 0-12

Carrickshock 4-24, Ballyhale Shamrocks 2-16

Michael Lyng Motors Aylward Cup Intermediate Hurling League

Young Irelands 1-20, Glenmore 0-9

St Patrick’s 2-18, Tullogher-Rosbercon 0-9

J.J. Kavanagh & Sons North Junior Hurling Cup

Dicksboro 1-24, O’Loughlin Gaels 2-12

Emeralds 1-21, Barrow Rangers 1-17

James Stephens 5-15, Galmoy 1-17

Tullaroan 2-29, Cloneen 0-7

J.J. Kavanagh & Sons North Junior A Hurling League/Championship Group A

O’Loughlin Gaels 3-11, St Martin’s 1-11

J.J. Kavanagh & Sons North Junior B Hurling League/Championship

Group A

Bennettsbridge 3-22, Dicksboro 0-15

Group B

Threecastles 2-9, Blacks and Whites 1-11

J.J. Kavanagh & Sons Paddy Cahill Cup - Final

Conahy Shamrocks 1-22 Barrow Rangers 2-19

Duggan Steel Under-14 Hurling League

Roinn B Group B

Piltown 2-16, Rower-Inistioge 2-10

Roinn B Group C

Graigue-Ballycallan 7-12, Tullaroan 2-4

Roinn C

Blacks and Whites 8-7, Ballyhale Shamrocks 2-11

James Stephens 2-9, Cloneen/Railyard 0-1

Clara 3-13, St Patrick’s 0-1

Blacks and Whites 3-7, Carrickshock 3-1

Blacks and Whites 2-11, Clara 0-8

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.