Search

27 Jan 2022

Kilkenny Soccer Scoreboard

KP W47 Soccer

Padraig Fortune (Clover United A) leaps highest to power a header home against Highview Athletic A. Photo: Pat Moore

The weather may be getting colder, but the games are still coming hot and heavy in the Kilkenny & District League.

In another bumper weekend of fixtures, the League's Youth team will begin their inter-league campaign when they travel to Ferrycarrig Park on Saturday to take on Wexford. Kick-off is at 2pm.

The full list of this weekend's fixtures, plus last week's results, are:

FRIDAY
Under-10 Schoolboys League Amber
Evergreen United v Freebooters Grey, 6.30pm.
Evergreen Rovers v Freebooters White, 6.30pm.
Evergreen City v Freebooters Blue, 6.30pm.
SATURDAY
Youths' Inter-League
Wexford & DL v Kilkenny & DL, Ferrycarrig Park 2pm.
Under-16 Schoolgirls' League
Lions v Bridge United, 11am.
Thomastown United v Freebooters, 2.30pm.
Vale Wanderers v Evergreen, Leighlinbridge 2.30pm.
Under-16 TC Tyres League Division One
Newpark v East End United, 2.30pm.
Under-16 TC Tyres League Division Two
Callan United v Thomastown United, 11am.
Stoneyford United v Evergreen City, 11am.
Freebooters B v Highview Athletic, Scanlon Park 11.30am.
Freshford Town v Evergreen United, 2pm.
Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One
Deen Celtic A v Freebooters A, 11am.
Thomastown United v Lions, 11am.
Bridge United v Evergreen A, 11am.
Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two
East End United v Deen Celtic B, 11am.
Fort Rangers v Bridge United B, 11am.
Highview Athletic v Southend United, 11am.
Callan United v Newpark, 1pm.
Evergreen B v Freebooters B, 1pm.
Freebooters C v Freshford Town, Scanlon Park 1.30pm.
Under-12 Schoolgirls' League
Thomastown United v Evergreen City, 12 noon.
Newpark v Evergreen United, 1pm.
Callan United v Bridge United, 2pm.
Lions v Freebooters, 2.30pm.
Under-12 Glanbia League Division One
Freebooters A v Evergreen Albion, Coote's Lane 11am.
Lions v Callan United, 1pm.
Thomastown United A v Bridge United A, 1pm.
Evergreen Boys v Deen Celtic A, 3pm.
Under-12 Glanbia League Division Two
Evergreen Athletic v Freebooters B, 11am.
Newpark v Bridge United B, 11am.
Deen Celtic B v Fort Rangers A, 12.30pm.
Under-12 Glanbia League Division Three
Freebooters D v Stoneyford United B, Coote's Lane 12.45pm.
Highview Athletic v Thomastown United B, 1pm.
Evergreen United v Freebooters C, 2pm.
Paulstown 06 v Fort Rangers B, 2.30pm.
Under-10 Schoolboys' League Black
Callan United Red v Deen Celtic Grey, 10.30am.
Callan United Black v Deen Celtic White, 10.30am.
Paulstown 06 v Evergreen Dynamos, 11am.
Fort Rangers v Newpark, 2pm.
Highview Athletic v Evergreen Celtic, 2pm.
Evergreen White v Lions White, 4pm.
Evergreen Athletic v East End United, 4pm.
Under-10 Schoolboys' League Amber
Stoneyford United Black v Thomastown United Yellow, 11am.
Stoneyford United Green v Thomastown United Blue, 11am.
Stoneyford United Red v Thomastown United White, 11am.
Bridge United White v Deen Celtic Red, 2.15pm.
Bridge United Blue v Deen Celtic Black, 2.15pm.
Bridge United Yellow v Deen Celtic Green, 2.15pm.
SUNDAY
St Canice's Credit Union Premier Division
Freebooters B v Freebooters A, 11am.
Callan United v Stoneyford United, 11am.
Rico's of Gowran Division One
Bridge United v Thomastown United B, 11am.
Newpark v Clover United, 11am.
Fort Rangers v Highview Athletic A, 11am.
Eamonn Maher Coach Hire Division Two
Paulstown v Castlewarren Celtic, 11am.
St John's v River Rangers, 2pm.
Brogmaker Division Three
Thomastown United C v Highview Athletic B, 2pm.
MONDAY
Under-16 TC Tyres League Division One
Freebooters A v Evergreen A, Scanlon Park 7.15pm.
SOCCER RESULTS
Rico's of Gowran Division One
Highview Athletic A 6, Clover United A 4.
Lions A 2, Deen Celtic A 4.
Eamonn Maher Coach Hire Division Two
St Anne's 5, Paulstown 2.
Evergreen C 2, Brookville 2.
Castlewarren Celtic 3, River Rangers 1.
St John's 1, Callan United B 3.
Brogmaker Division Three
Ballacolla 1, Ormonde Villa 1.
Deen Celtic B 2, Highview Athletic B 0.
Leinster Senior Cup
Thomastown United 1, VEC 0 (AET).
Leinster Junior Cup
Raheny United 2, Evergreen 3.
New Ross Town 1, Fort Rangers 1.
AET - Fort lost on penalties
Kingscourt Harps 1, Freebooters 3.
Women's Shield
Clover United 0, Thomastown United 7.
Under-17 TC Tyres League
Callan United 3, Evergreen A 3.
Paulstown 06 5, Castlewarren Celtic 8.
Freebooters 3, Clover United 5.
Lions 1, East End United 5.
Under-15 St Canice's Credit Union League Division One
Lions 0, Thomastown United A 6.
Bridge United 1, Evergreen A 4.
Under-15 St Canice's Credit Union League Division Two
Highview Athletic 3, Evergreen United 1.
Thomastown United B 1, Freebooters B 5.
Under-14 Schoolgirls' League
Newpark 0, Freebooters 5.
East End United 1, Evergreen City 9.
Evergreen United 4, Nurney Villa 0.
Under-13 Kilkenny People League Division One
East End United A 1, Deen Celtic A 2.
Bridge United 5, Fort Rangers 0.
Lions 2, Stoneyford United 0.
Under-13 Kilkenny People League Division Two
Newpark 4, Freebooters C 1.
Freebooters B 3, Highview Athletic 2.
Deen Celtic B 2, Paulstown 06 7.
Evergreen United 0, Thomastown United A 5.
Freshford Town 0, East End United B 3.

To continue reading this article for FREE,
please kindly register and/or log in.


Registration is absolutely 100% FREE and will help us personalise your experience on our sites. You can also sign up to our carefully curated newsletter(s) to keep up to date with your latest local news!

Register / Login

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.