Search

18/10/2021

Kilkenny & District League fixtures

W48CallanStoney

Brian Doheny (Callan United A) in action against Eamonn Foley (Stoneyford United) during their Premier Division clash on Sunday. Stoney won 3-0 thanks to a James Moran hat-trick. Photo: Michael Brophy

The FAI Junior Cup clash between Evergreen and Carrig Celtic leads a bumper schedule of games in the Kilkenny & District League this weekend. The fifth round game will be played under lights on Saturday at 7pm. In the local leagues Thomastown United A will take on St Canice's Credit Union Premier Division leaders Freebooters A on Sunday at 11am while the Kilkenny & District League's under-16 side play host to Wexford in their inter-league clash in Derdimus at 12 noon.

FRIDAY

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Freebooters B v Thomastown United, Scanlon Park 7.15pm.

Under-11 Schoolboys’ League Amber

Evergreen Villa v Stoneyford United Reds, 6.30pm.

Evergreen Celtic v Stoneyford United White, 6.30pm.

Evergreen Town v Stoneyford United Blacks, 6.30pm.

SATURDAY

FAI Junior Cup

Evergreen v Carrig Celtic, 7pm.

Bennettsbridge Parts Women’s League

Clover United v Evergreen, 5pm.

Thomastown United v Callan United, Derdimus 5pm.

FAI Umbro Youths’ Cup

Moyne Rangers v Thomastown United, 2pm.

TC Tyres Under-19 League

Newpark v Evergreen B, 2pm.

Highview Athletic v Deen Celtic, 2pm.

Under-17 TC Tyres League

Castlewarren Celtic v Evergreen B, 11am.

Paulstown 06 v Clover United, 11am.

Lions v Evergreen A, 11am.

Southend United v Callan United, 11am.

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division One

Evergreen City v Newpark, 11am.

Thomastown United A v Bridge United, 12 noon.

Evergreen A v Lions, 1pm.

Under-15 St Canice’s Credit Union Division Two

Evergreen United v Freebooters B, 11am.

Highview Athletic v Thomastown United B, 11am.

Under-14 Schoolgirls’ League

Newpark v East End United, 11am.

Freebooters v Nurney Villa, Scanlon Park 2pm.

Hanover Harps v Thomastown United, 2.30pm.

Lions v Callan United, 3pm.

Under-13 Kilkenny People League Division One

East End United A v Fort Rangers, 11am.

Bridge United v Evergreen A, 11am.

Under-13 Kilkenny People League Division Two

Freebooters C v Evergreen United, Scanlon Park 11.30am.

Evergreen Town v Callan United, 12.30pm.

East End United B v Highview Athletic, 12.30pm.

Paulstown 06 v Freshford Town, 1pm.

Under-11 Schoolboys’ League Amber

Deen Celtic Rovers v Bridge United Yellow, 10.30am.

Deen Celtic Reds v Bridge United Blue, 10.30am.

Deen Celtic Blacks v Bridge United White, 10.30am.

Freebooters Blue v Spa United Black, Scanlon Park 11.30am.

Freebooters White v Spa United Red, Scanlon Park 11.30am.

Freebooters Grey v Spa United White, Scanlon Park 11.30am.

Under-11 Schoolboys’ League Black

Newpark Blacks v Lions Black, 10.30am.

Newpark Reds v Lions Red, 10.30am.

Paulstown 06 v Evergreen White, 11am.

Freebooters Town v Evergreen Hibs, Coote's Lane 11am.

Callan United v Evergreen Green, 11am.

Bridge United v Thomastown United Blue, 2pm.

Freshford Town v Evergreen Albion, 2pm.

Fort Rangers v Thomastown United White, 2pm.

Clover United v East End United, 2pm.

Under-10 Schoolgirls’ Blitz

Derdimus, 12 noon.

SUNDAY

St Canice’s Credit Union Premier Division

Thomastown United A v Freebooters A, 11am.

Callan United v Freebooters B, 11am.

Rico’s of Gowran Division One

Clover United v Fort Rangers, 11am.

Bridge United v Lions A, 11am.

Highview Athletic A v Thomastown United B, 2pm.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Evergreen C v Paulstown, 11am.

Castlewarren Celtic v St Anne’s, Scanlon Park 11am.

Brookville v Callan United B, 2pm.

Brogmaker League Division Three

Ormonde Villa v Deen Celtic B, 11am.

Ballacolla v Highview Athletic B, 2pm.

Clover United B v Evergreen 46, 2pm.

Under-16 Subway Inter-League

Kilkenny & DL v Wexford & DL, Derdimus 12 noon.

MONDAY

Under-13 Kilkenny People League Division One

Freebooters A v Lions, Scanlon Park 7.15pm.

SOCCER RESULTS

St Canice’s Credit Union Premier Division

Callan United 0, Stoneyford United 3.

Freebooters A 4, Freebooters B 1.

Rico’s of Gowran Division One

Bridge United 3, Thomastown United B 1.

Newpark 1, Clover United A1.

Fort Rangers 2, Highview Athletic A 5.

Eamonn Maher Coach Hire Division Two

Paulstown 0, Castlewarren Celtic 2.

St John’s 2, River Rangers 4.

Brogmaker Division Three

Thomastown United C 2, Highview Athletic B 6.

FAI Youths’ Inter-League

Wexford & DL 2, Kilkenny & DL 1.

Under-16 Schoolgirls’ League

Lions 1, Bridge United 0.

Thomastown United 2, Freebooters 3.

Under-16 TC Tyres League Division One

Freebooters A 9, Evergreen A 1.

Newpark 0, East End United 5.

Under-16 TC Tyres League Division Two

Callan United 2, Thomastown United 2.

Evergreen City 2, Stoneyford United 2.

Freshford Town 0, Evergreen United 1.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division One

Thomastown United 5, Lions 1.

Evergreen A 3, Bridge United 1.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division Two

Fort Rangers 2, Bridge United B 5.

Evergreen B 6, Freebooters B 3.

Callan United 10, Newpark 2.

East End United 9, Deen Celtic B 0.

Under-12 Schoolgirls’ League

Thomastown United 4, Evergreen City 6.

Newpark 0, Evergreen United 5.

Lions 4, Freebooters 1.

Under-12 Glanbia League Division One

Thomastown United A 8, Bridge United A 1.

Lions 4, Callan United 1.

Evergreen Boys 2, Deen Celtic A 2.

Under-12 Glanbia League Division Two

Newpark 1, Bridge United B 0.

Under-12 Glanbia League Division Three

Highview Athletic 0, Thomastown United B 3.

Evergreen United 1, Freebooters C 5.

Paulstown 06 5, Fort Rangers B 1.

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.