Search our Archive

31/07/2021

All the Kilkenny GAA fixtures for the week

All the Kilkenny GAA fixtures for the week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

WEDNESDAY, MAY 17

Celtic Challenge

MW Hire Centre Dunmore: Kilkenny Amber v Wexford Gold 7.30pm
Duggan Steel Under-14 C Hurling League

Hugginstown:  Carrickshock V Cloneen/Railyard 7.30pm

Allianz/Cumann na mBunscol – [All Games 4pm]

Roinn B Toymaster Hurling League South

Scoil McCauley Rice NS V Tullogher Rosbercon NS

Piltown NS V Scoil Phádraig Ballyhale  

Glenmore NS V Graigue/Skeough   

Top Oil Hurling Roinn D 13 Aside League North

St. Canice`s NS V Johnstown NS  

Galmoy NS V Gaelscoil Osraí, Loch Buí

THURSDAY

Duggan Steel Under-14 Hurling League – [All Games 7.30pm]

Roinn A

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Young Irelands

Pairc Sheamuis Stiophan:  James Stephens V Dicksboro

Thomastown:  Thomastown V Mooncoin  

Roinn B Group A

Pairc na Ratha:  Glenmore V Kilmacow  

Roinn B Group B

Coon:  St Martin's V Rower Inistioge

Tullogher:  Tullogher Rosbercon V Piltown  

Roinn B Group C

John Locke Park:  John Lockes V Lisdowney

Bennettsbridge:  Bennettsbridge V Tullaroan  

Roinn B Group D

Galmoy:  Galmoy/Windgap V Emeralds  

Roinn C

Tom Walsh Park:  Blacks and Whites V St. Patrick's

Slieverue:  Slieverue V Clara  

Johnstown:  Fenians V Ballyhale Shamrocks

FRIDAY

St. Canice's Credit Union [Kilkenny] Senior Hurling League Group A

Ballyhale:  Rower Inistioge V Mullinavat 7pm

Michael Lyng Motors Intermediate Hurling League Group A

Windgap:  Glenmore V Tullaroan 7pm  

John Locke Park:  Graigue Ballycallan V Dunnamaggin 7.30pm

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L.

[Section A] Group A

Jenkinstown:  Conahy Shamrocks V Barrow Rangers 7pm

[Section B]

Palmerstown:  Dicksboro V Erins Own 7pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League Group A

Piltown:  Piltown V Mooncoin 7.30pm

Duggan Steel Under-14 Hurling League

Roinn B Group A

Dr Tierney Park:  Graignamanagh V Dicksboro 7.30pm  

Roinn C

Pairc Sheamuis Stiophan:  James Stephens V Barrow Rangers 7.30pm

SATURDAY

St. Canice's Credit Union [Kilkenny] Senior Hurling League Group A

Ballyragget:  St Martin's V Erins Own 1.30pm

Bennettsbridge:  Carrickshock V O'Loughlin Gaels 7.45pm  

Group B

Pairc Sheamuis Stiophan:  Bennettsbridge V Clara 1.30pm  

Danesfort:  James Stephens V Ballyhale Shamrocks 4.30pm

Tom Ryall Park:  Danesfort V Dicksboro 7.30pm

Michael Lyng Motors Intermediate Hurling League

Group A

Palmerstown:  Fenians V Tullogher Rosbercon 4.30pm  

Group B

St. John's Park:  St Lachtain's V Young Irelands 2pm  

Clara:  Thomastown V St. Patrick's 4.30pm  

Thomastown:  Mooncoin V Lisdowney 7.30pm

J. J. Kavanagh and Sons J.H.L. [Section A] Group A

Piltown: Piltown V Emeralds 6pm

[Section A] Group B

Dr Tierney Park: Graignamanagh V Cloneen 7pm  

John Locke Park:  John Lockes V Slieverue 7.30pm

SUNDAY

Leinster Under-17 Special Hurling – Semi-Final

St Brendan’s Park Birr: Offaly v Kilkenny 2pm
J. J. Kavanagh and Sons J.H.L. [Section A] Group A

Windgap:  Windgap V Kilmacow 7pm

[Section A] Group B

Tom Walsh Park:  Blacks and Whites V Galmoy 12.30pm  

[Section B]

Tullaroan:  Tullaroan V James Stephens 2pm  

Inistioge:  Rower Inistioge V Ballyhale Shamrocks 2pm

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Clara 7pm

J. J. Kavanagh and Sons North Junior A Hurling League/Championship Group A

Palmerstown:  Dicksboro V James Stephens 7pm

Iverk Produce South Junior A Hurling Championship League

Mullinavat:  Mullinavat V Mooncoin 7pm

Iverk Produce South Junior B Hurling Championship League

Group A

Tullogher: Tullogher Rosbercon V Glenmore 6.30pm  

Group B

John Locke Park:  John Lockes V Slieverue 1pm

MONDAY 

Duggan Steel Under-14 Hurling League

Roinn B Group A

Mullinavat: Mullinavat V Dunnamaggin 7.30pm  

Roinn B Group D

Freshford:  St Lachtain's V Erins Own 7pm  

Roinn C

Paulstown:  Barrow Rangers V Slieverue 7.30pm  

Ballyhale:  Ballyhale Shamrocks V James Stephens 7.30pm

 TUESDAY, MAY 23

St. Canices [Kilkenny] Credit Union Byrne Cup Senior Hurling League – [All Games 7.30pm]

St. John's Park:  O'Loughlin Gaels V Clara

Coon:  St Martin's V Danesfort  

Hugginstown:  Carrickshock V Bennettsbridge  

Inistioge:  Rower Inistioge V James Stephens

Canon Kearns Park:  Erins Own V Dicksboro  

Mullinavat:  Mullinavat V Ballyhale Shamrocks

Michael Lyng Motors Aylward Cup Intermediate Hurling League –[All Games 7.30pm]

Johnstown:  Fenians V Mooncoin  

Tullaroan:  Tullaroan V Young Irelands  

Tullogher:  Tullogher Rosbercon V Lisdowney

Dunnamaggin:  Dunnamaggin V St. Patrick's  

Pairc na Ratha:  Glenmore V St Lachtain's  

Tom Ryall Park:  Graigue Ballycallan V Thomastown

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.