Search our Archive

03/08/2021

GAA fixtures: The Kilkenny programme for the week

GAA fixtures: The Kilkenny programme for the week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

WEDNESDAY

Duggan Steel Under-16 B Hurling Championship

Jenkinstown: Graigue-Ballycallan v Cloneen/Railyard, 7pm.

Clara: Graignamanagh v Tullaroan, 7pm.

THURSDAY

Michael Lyng Motors IHL Group A

Páirc Lachtain: Tullaroan v Graigue-Ballycallan, 7.15pm.

Duggan Steel Under-16 HC (All games 7pm)

Roinn A

Ballyhale: Piltown v St Martin’s

Thomastown: Erin’s Own v Mooncoin

Danesfort: Dicksboro v Bennettsbridge

Roinn B

Tullogher: Rower-Inistioge v Glenmore

Lisdowney: Barrow Rangers v Emeralds

Palmerstown: Galmoy/Windgap v Tullogher-Rosbercon

Bennettsbridge: Danesfort v Clara

Pairc Sheamuis Stiophan: St Lachtain’s v Ballyhale Shamrocks

Roinn C

John Locke Park: Carrickshock v Dicksboro

Canon Kearns Park: St Patrick’s v O’Loughlin Gaels

Tom Ryall Park: John Lockes v James Stephens

FRIDAY

St Canice’s Credit Union SHL

Group A

Thomastown: O’Loughlin Gaels v Rower-Inistioge, 7.15pm.

Group B

Nowlan Park: Clara v James Stephens, 7.15pm.

Michael Lyng Motors IHL Group A

Tullaroan: Dunnamaggin v Fenians, 7.15pm.

Mullinavat: Tullogher Rosbercon v Glenmore, 7.15pm.

Group B

Ballyhale: St Patrick’s v Mooncoin, 7.15pm.

SATURDAY

St Canice’s Credit Union SHL

Group A

Danesfort: Mullinavat v St Martin’s, 7pm.

Tom Ryall Park: Erin’s Own v Carrickshock, 7.30pm.

Group B

Danesfort: Danesfort v Ballyhale Shamrocks, 2.30pm.

Pairc Sheamuis Stiophan: Dicksboro v Bennettsbridge, 7pm.

Michael Lyng Motors IHL Group B

Ballyragget: Lisdowney v St Lachtain’s, 2pm.

Gowran: Young Irelands v Thomastown, 4.30pm.

Kilkenny Honda Centre Minor C HL Group B

Larchfield: James Stephens v Cloneen/Railyard, 7.30pm.

SUNDAY

J.J. Kavanagh & Sons JHL

Section A Group A

Paulstown: Barrow Rangers v Kilmacow, 11am.

Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Emeralds, 11am.

Windgap: Windgap v Piltown, 12 noon.

Section A Group B

Slieverue: Slieverue v Galmoy, 11am.

John Locke Park: John Lockes v Cloneen, 11am.

Tom Walsh Park: Blacks and Whites v Graignamanagh, 11am.

Section B

Tullaroan: Tullaroan v Ballyhale Shamrocks, 11am.

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens, 1.30pm.

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Clara, 7pm.

Palmerstown: Dicksboro v Rower-Inistioge, 7pm.

Iverk Produce South JAHC semi-final

Dunnamaggin: Carrickshock v Thomastown, 7pm.

Duggan Steel Under-16 B HC

Danesfort: Mullinavat v Lisdowney, 11am.

Duggan Steel Under-14 B HL Play-Off

Pairc Sheamuis Stiophan: Graigue-Ballycallan v John Lockes, 7pm.

MONDAY

St Canice’s Credit Union Byrne Cup quarter-finals

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Dicksboro, 7pm.

Mullinavat: Mullinavat v Danesfort, 7pm.

Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v Rower-Inistioge, 7pm.

Clara: Clara v Carrickshock, 7pm.

St Canice’s Credit Union Byrne Cup Shield semi-finals

Canon Kearns Park: Erin’s Own v Bennettsbridge, 7pm.

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v St Martin’s, 7pm.

Michael Lyng Motors Aylward Cup quarter-finals

Tullaroan: Tullaroan v Thomastown, 7pm.

Tom Ryall Park: Graigue-Ballycallan v St Lachtain’s, 7pm.

Ballyragget: St Patrick’s v Dunnamaggin, 7pm.

Gowran: Young Irelands v Fenians, 7pm.

Michael Lyng Motors Aylward Cup Shield semi-finals

Pairc na Ratha: Glenmore v Mooncoin, 7pm.

Lisdowney: Lisdowney v Tullogher-Rosbercon, 7pm.

Duggan Steel Under-16 A HC quarter-finals

Dunnamaggin: Kilmacow v Thomastown, 7pm.

Danesfort: Dunnamaggin v O’Loughlin Gaels, 7pm.

Duggan Steel Under-16 C HC quarter-finals

Paulstown: Young Irelands v Blacks and Whites, 7pm.

Thomastown: Conahy Shamrocks v Slieverue, 7pm.

TUESDAY

Kilkenny Honda Centre MHL

Roinn A Group B

St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Bennettsbridge, 7.30pm.

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Lisdowney, 7.30pm.

Roinn B Group B

Johnstown: Fenians v Emeralds, 7.30pm.

Páirc Lachtain: St Lachtain’s v Fenians, 7.30pm.

Roinn B Group C

Paulstown: Barrow Rangers v St Martin’s, 7.30pm.

Duggan Steel Under-14 C HL

Ballyragget: St Patrick’s v Ballyhale Shamrocks, 7.30pm.

Special Minor 13 Aside Competition Roinn B semi-final

Windgap: Galmoy/Windgap v Rower-Inistioge, 7pm.

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.