Kilkenny GAA: the upcoming fixtures programme

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

Kilkenny GAA; the upcoming fixtures programme

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

Wednesday

Duggan Steel Under-14 C Hurling Championship – Quarter-Final

Danesfort:  James Stephens V Ballyhale Shamrocks 6pm

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Under-11 Football League 11 Aside Roinn C

Ballyragget NS V Goresbridge/Paulstown 4pm  

Windgap NS V Kilkenny School Project 4pm

Saturday

St. Canice's Credit Union [Kilkenny] Senior Hurling Championship – Quarter-Finals

Nowlan Park:  O'Loughlin Gaels V Erins Own 2pm  

Nowlan Park:  Clara V Ballyhale Shamrocks 3.45pm

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling Championship

Roinn A Quarter-Final

John Locke Park:  Bennettsbridge V Graigue Ballycallan 5.30pm  

Roinn B 1st Round Replay

Jenkinstown:  Graignamanagh V Galmoy/Windgap 2pm  

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling League - Final

Palmerstown, Dunnamaggin V St Lachtain's 12 Noon

Duggan Steel Under-14 B Hurling Championship – Quarter-Finals

Thomastown:  Bennettsbridge V Rower Inistioge 11am  

Clara:  St Martin's V Graignamanagh 4.30pm

Sunday

St. Canice's Credit Union [Kilkenny] Senior Hurling Championship – Quarter-Finals

Thomastown:  Carrickshock V James Stephens 12.30pm  

Ballyhale:  Dicksboro V Mullinavat 12.30pm

Michael Lyng Motors Intermediate Hurling Championship quarter-final

Páirc Lachtain:  St. Patrick's V Lisdowney 12.30pm

J. J. Kavanagh & Sons Junior Hurling Championship – Semi-Finals

Nowlan Park:  O'Loughlin Gaels V Piltown 2.45pm  

Nowlan Park:  Slieverue V John Lockes 4.15pm

Duggan Steel Under-14 B Hurling League - Final

Jenkinstown:  Galmoy/Windgap V Tullogher Rosbercon 11am

Wednesday, October 4

Allianz/Cumann na mBunscol – [All Games 4pm – First Team has Home Advanatage]

Roinn A Toymaster Football League

Bennettsbridge NS V St. Canice`s NS  

Gaelscoil Osraí, Loch Buí V Kilkenny CBS NS

Thomastown NS V St. Patricks DLS

Top Oil Roinn B Football League North Group 1

Conahy NS V Lisdowney NS

Coon Muckalee NS V Urlingford NS

Castlecomer BNS V Clogh Mooneenroe NS  

Top Oil Roinn B Football League North Group 2

St. John`s Senior NS` Kilkenny V Gaelscoil Osraí, Loch Buí  

Kilmanagh NS V St. Canice`s NS  

Clara NS V Gowran NS  

Top Oil Roinn B Football League South Group 1

Tullogher Rosbercon NS V Mooncoin Schools  

The Rower Mixed NS` Inistioge V Glenmore NS  

Kilmacow BNS V Piltown NS  

Top Oil Roinn B Football League South Group 2

Dunnamaggin NS V Danesfort NS  

Mullinavat NS V Carrickshock NS  

Scoil Phádraig Ballyhale V Scoil McCauley Rice NS

Toymaster Under-11 Football League 11 Aside Roinn C

Freshford NS V Ballyragget NS  

Goresbridge/Paulstown V Windgap NS