Kilkenny GAA: fixtures for the coming week

@kilkennypeoplesport

Reporter:

@kilkennypeoplesport

Kilkenny GAA: fixtures for the coming week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

TODAY (WEDNESDAY)
Michael Lyng Motors County Hurling League Division 3
John Locke Park: John Lockes V Young Irelands (7.45pm)
J. J. Kavanagh and Sons Junior B Hurling League
Paulstown: Barrow Rangers V St Martin's (7.30pm)
Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League 13 A Side
Gowran: Young Irelands V St Lachtain's (7.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Hurling League Group A
Piltown: Piltown V Clara (7.30pm)
Pairc na Ratha: Glenmore V Danesfort (7.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Hurling League Group B
Kilmacow: Kilmacow V Dunnamaggin (7.30pm)
John Locke Park: John Lockes V Emeralds (7.30pm)
THURSDAY
Iverk Produce Junior C Hurling League
Threecastles: Threecastles V Glenmore (7.30pm)
Country Style Junior D Hurling League Group A
Palmerstown: Dicksboro V James Stephens (7.30pm)
Jenkinstown: Conahy Shamrocks V Clara (7.30pm)
Country Style Junior D Hurling League Group B
Canon Kearns Park: Erins Own V Cloneen (7.30pm)
Mooncoin: Mooncoin V Lisdowney (7.30pm)
Permanent TSB Under 19 Hurling D Group C
Tom Walsh Park: Blacks and Whites V Tullogher Rosbercon (7.30pm)
Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League 13 A Side
Tom Walsh Park: Blacks and Whites V St Lachtain's (7.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn A Hurling League
Thomastown: Thomastown V Graigue Ballycallan (7.30pm)
Gowran: O'Loughlin Gaels V Young Irelands (7.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League
Thomastown: Mullinavat V Graignamanagh (7.30pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B
Paulstown: Barrow Rangers V Blacks and Whites (7.30pm)
FRIDAY
J. J. Kavanagh and Sons Junior A Hurling League
Jenkinstown: Conahy Shamrocks V Dunnamaggin (7.30pm)
Gowran: Young Irelands V Mooncoin (7.30pm)
Thomastown: Thomastown V James Stephens (7.30pm)
Hugginstown: Carrickshock V St Lachtain's (7.30pm)
Lisdowney: Lisdowney V Erins Own (7.30pm)
J. J. Kavanagh and Sons Junior B Hurling League
Palmerstown: Dicksboro V Graigue Ballycallan (7.30pm)
John Locke Park: John Lockes V Mullinavat (7.30pm)
Coon: St Martin's V Tullogher Rosbercon (7.30pm)
St John's Park: O'Loughlin Gaels V Barrow Rangers (7.30pm)
Iverk Produce Junior C Hurling League
Bennettsbridge: Bennettsbridge V Ballyhale Shamrocks (7.30pm)
Danesfort: Danesfort V Galmoy (7.30pm)
Carrigeen: Carrigeen V Windgap (7.30pm)
Piltown: Piltown V Blacks and Whites (7.30pm)
Duggan Steel Under-15 Roinn B Hurling League Group B
Tullogher: Tullogher Rosbercon V Barrow Rangers (7.30pm)
Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League 13 A Side
TBC: Carrickshock V Ballyhale Shamrocks (7.30pm).
SATURDAY
All-Ireland intermediate hurling championship final
Nowlan Park: Kilkenny v Cork (2pm). Ref John Keane (Galway). Extra-time if necessary.
County Hurling League Division 2
Coon: St Martin's V St. Patrick's (7.20pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Hurling League Group A
Danesfort: Danesfort V St Lachtain's (6pm)
SUDAY
Electric Ireland All-Ireland minor hurling championship semi-final
Croke Park: Kilkenny v Tipperary (1.30pm). Ref Rory McGann (Clare). Extra-time if necessary.
J. J. Kavanagh and Sons Senior Football Championship
TBC: Mullinavat V Muckalee (7pm)
J. J. Kavanagh and Sons Intermediate Football Championship
Bennettsbridge: Tullogher Rosbercon V Erins Own (12noon)
County Hurling League Division 2
Tullaroan: Tullaroan V Danesfort (11am)
J.J.Kavanagh and Sons Martin Treacy Junior Hurling Cup
Dunnamaggin: Dunnamaggin V Kilmacow (7pm)
MONDAY
J. J. Kavanagh and Sons Junior A Hurling League
Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens V Conahy Shamrocks (7.30pm)
Duggan Steel Under-15 B Hurling Championship
TBC: Piltown V Rower Inistioge (7pm)
TBC: Dunnamaggin V Graignamanagh (7pm)
TBC: Danesfort V John Lockes (7pm)
TBC: Glenmore V Bennettsbridge (7pm)
TBC: Graigue Ballycallan V St Martin's (7pm)
TBC: Erins Own V Tullogher Rosbercon (7pm)
TBC: Barrow Rangers V Tullaroan (7pm)
TBC: Emeralds V Kilmacow (7pm)
Duggan Steel Under-15 C Hurling Championship
TBC: St Lachtain's V Mullinavat (7pm)
TBC: Clara V Fenians (7pm)
TBC: St Patrick's V Young Irelands (7pm)
TBC: Lisdowney V Conahy Shamrocks (7pm)
TBC: Dicksboro V Cloneen/Railyard (7pm)
TBC: Ballyhale Shamrocks V James Stephens (7pm)
TUESDAY
J. J. Kavanagh and Sons Junior A Hurling League
Dunnamaggin: Dunnamaggin V Lisdowney (7.30pm)
J. J. Kavanagh and Sons Junior B Hurling League
Mullinavat: Mullinavat V St Martin's (7.30pm)
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan V O'Loughlin Gaels (7.30pm)
Country Style Junior D Hurling League Group B
Cloneen: Cloneen V Rower Inistioge (7.30pm)
Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League Roinn A
Dunnamaggin: Dunnamaggin V St Martin's (7.30pm)
Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens V Kilmacow (7.30pm)
Mooncoin: Mooncoin V St Lachtain's (7.30pm)
Palmerstown: Dicksboro V O'Loughlin Gaels (7.30pm)
Canon Kearns Park: Erins Own V Naas (7.30pm)
Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League Roinn B Group A
Thomastown: Thomastown V The Harps (7.30pm)
Mullinavat: Mullinavat V Galmoy/Windgap (7.30pm)
Urlingford: Emeralds V Graigue Ballycallan (7.30pm)
Clara: Clara V Young Irelands (7.30pm)
Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League Roinn B Group B
Inistioge: Rower Inistioge V Bennettsbridge (12.30pm)
Pairc na Ratha: Glenmore V Danesfort (12.30pm)
John Locke Park: John Lockes V Piltown (12.30pm)
Tullogher: Tullogher Rosbercon V Ballyhale Shamrocks (12.30pm)
Kilkenny Honda Centre Minor Hurling League Roinn C Group A
Dr Tierney Park: Graignamanagh V Slieverue (7.30pm)
Paulstown: Barrow Rangers V James Stephens (7.30pm)
Duggan Steel Under-15 Roinn C Hurling League 13 A Side
Hugginstown: Carrickshock V Blacks and Whites (7.30pm).

For more on Kilkenny People sport read here.