Kilkenny Soccer: All the Kilkenny & District League fixtures

Trevor Spillane

Reporter:

Trevor Spillane

Email:

tspillane@kilkennypeople.ie

Kilkenny Soccer: All the Kilkenny & District League fixtures

The soccer action continues this weekend with a busy fixture schedule in the Kilkenny & District League.

Here are all this weekend's games, plus the results from the last week

SATURDAY

Under-16 Schoolgirls’ League Division 1

Evergreen United v Freebooters, 3pm.

Thomastown United v Hanover Harps, 3pm.

Under-16 Schoolgirls’ League Division 2

Lions v Newpark, 3pm.

SSE Airtricity Under-15 League, Phase 2

Carlow Kilkenny v Kerry League, Derdimus 2pm

Under-15 St Canice’s Credit Union League Division 1

Evergreen Athletic v Freebooters Athletic, 10.30am.

Paulstown 06 v Thomastown United Athletic, 11am.

Bridge United Athletic v Deen Celtic Athletic, 11am.

Under-15 St Canice’s Credit Union Division 1A

Callan United v Bridge United Boys, 11am.

Thomastown Boys v Spa United, 1pm.

Freebooters Boys v Fort Rangers, Scanlon Park 1.30pm.

Evergreen Boys v Deen Celtic Boys, 1.30pm.

Under-13 Kilkenny People League Division 1

Evergreen Athletic v Freebooters Athletic, 11am.

Lions Athletic v Thomastown United Athletic, 11am.

Bridge United Athletic v East End United, 12.45pm.

Under-13 Kilkenny People League Division 1A

Deen Celtic Athletic v Evergreen Boys, 12.45pm.

Lions Boys v Stoneyford Athletic, 12.45pm.

Bridge United Boys v Callan United, 2pm.

Under-13 Kilkenny People League Division 2

Deen Celtic Boys v Evergreen City, 11am.

Stoneyford Boys v Thomastown Boys, 11am.

Paulstown 06 v Spa United, 12.45pm.

Under-12 Schoolgirls’ League Division 2

Callan United v Piltown, 12.30pm.

Stoneyford United v Highview Athletic, 12.30pm.

SUNDAY

St Canice’s Credit Union Premier Division

Evergreen B v Fort Rangers, 11am.

Rico’s of Gowran Division 1

Callan United v Spa United, 11am.

Eamonn Maher Coach Hire Division 2

Brookville v Ormonde Villa, 11am.

Castlewarren Celtic v Evergreen 46, 2.30pm.

Brogmaker Division 3

Clover United B v Newpark B, 2.30pm.

Deen Celtic B v St John’s, 2.30pm.

Pat Maher Shield

Freebooters v Evergreen A, 11am.

Highview Athletic v Bridge United, 11am.

Thomastown United v Paulstown 06, 11am.

Under-17 League

East End United v Stoneyford United , 2.30pm.

Evergreen A v Highview Athletic, 2.30pm.

Thomastown United v Lions, 2.30pm.

Under-16 Schoolgirls’ League Division 2

Piltown v Callan United

FAI Girls’ Under-12 Cup

Evergreen v Bridge United, Derdimus 2pm.

Freebooters v Lions, Derdimus 3.30pm.

SOCCER RESULTS

St Canice’s Credit Union Premier Division

Freebooters A 4, Evergreen B 0.

Ricos of Gowran Division 1

Callan United 3, Stoneyford United 0.

Spa United 2, Freebooters B 3.

Eamonn Maher Coach Hire Division 2

East End United 2, Newpark A 6.

Brogmaker Division 3

Deen Celtic B 2, Tullaroan 1.

Paulstown 06 3, St John’s 3.

Premier Division Cup (17/18)

Thomastown United A 1, Evergreen FC A 1

United won 5-4 on penalties

Under-16 TC Tyres League Division 1

Clover United 3, Bridge United 0.

Under-16 TC Tyres League Division 1A

Lions 3, Freebooters 2.

Callan United 5, Deen Celtic Boys 1.

Under-14 Bennettsbridge Parts Division 1

Thomastown Athletic 2, Lions 0.

Evergreen Athletic 2, East End United 3.

Deen Celtic Athletic 3, Bridge United Athletic 2.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division 1A

Stoneyford United 5, River Rangers 7.

Callan United 3, Bridge United Boys 1.

Highview Athletic 0, Evergreen Boys 3.

Under-14 Bennettsbridge Parts League Division 2

Paulstown 06 5, Thomastown United Boys 2.

Freshford Town 5, Newpark 1.

Under-12 Glanbia League Division 1

Highview Athletic 0, Callan United 5.

Lions Athletic 2, Stoneyford Athletic 4.

Fort Rangers 3, Freebooters Athletic 1.

Bridge United Athletic 1, Evergreen Athletic 2.

Under-12 Glanbia League Division 1A

Deen Celtic Athletic 0, Evergreen Boys 3.

Lions Boys 0, Thomastown United Athletic 4.

Under-12 Glanbia League Division 2

Stoneyford United Boys 1, Thomastown United Boys 2.

Deen Celtic Boys 1, Evergreen City 0.

Freebooters City 5, Spa United 2.

Under-12 Glanbia League Division 2A

East End United 6, Evergreen Dynamos 6.

Freshford Town 3, Paulstown 06 0.

Bridge United City 5, Deen Celtic City 1.