Kilkenny GAA: the fixtures for the coming week

@kilkennypeoplesport

Reporter:

@kilkennypeoplesport

Kilkenny GAA: the fixtures for the coming week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:
WEDNESDAY
Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship
Danesfort: Ballyhale Shamrocks V Glenmore (8PM)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Toymaster Football League
Kilkenny CBS NS: Kilkenny CBS NS V Gaelscoil Osraí (3.30pm)
Thomastown BNS: Thomastown NS V Clara NS (3.30pm)
St Canice’s NS: St Canice’s NS V St. Patricks DLS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B FL North Group A
St Canice`s NS: St Canice`s NS V Kilmanagh NS (3.30pm)
Lisdowney NS: Lisdowney NS V Conahy NS (3.30pm)
Clogh Moneenroe NS: Clogh Moneenroe NS V Urlingford NS (3.30pm).
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B FL North Group B
Gowran NS: Gowran NS V Graigue/Skeough (3.30pm)
Gaelscoil Osra, Loch Bu: Gaelscoil Osraí V Ballyragget NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B FL South Group A
Glenmore NS: Glenmore NS V Piltown NS (3.30pm)
Tullogher Rosbercon NS: Tullogher Rosbercon NS V Mooncoin Schools (3.30pm)
The Rower Mixed NS, Inistioge: Rower Inistioge NS V Kilmacow BNS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Top Oil Roinn B FL South Group B
Mullinavat NS: Mullinavat NS V Scoil McCauley Rice NS (3.30pm)
Danesfort NS: Danesfort NS V Carrickshock NS (3.30pm)
Ballyhale NS: Scoil Phádraig Ballyhale V Dunnamaggin NS (3.30pm)
Allianz Cumann na mBunscol Toymaster Roinn C Football League
Windgap NS: Windgap NS V The Model School (3.30pm)
Goresbridge/Paulstown: Goresbridge/Paulstown V Galmoy NS (3.30pm)
FRIAY
Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship
Piltown: Bennettsbridge V Piltown (7.45pm)
SATURDAY
St. Canice's Credit Union [Kilkenny] Senior Hurling Championship
Clara: Erins Own V Carrickshock (2pm)
Michael Lyng Motors Intermediate Hurling Championship
Ballyhale: St Martin's V Glenmore (4pm)
Duggan Steel Under-13 A Hurling Championship
Bennettsbridge: Graigue Ballycallan V James Stephens (5pm)
Duggan Steel Under-13 B Hurling Championship
Dr Tierney Park: Rower Inistioge V Clara (4pm)
Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Shield
Danesfort: Mullinavat V Tullaroan (11am)
SUNDAY
St Canice's Credit Union SHC quarter-finals
Danesfort: O'Loughlin Gaels V Clara (12noon)
Thomastown: Bennettsbridge V Mullinavat (2pm)
John Locke Park: Dicksboro V Ballyhale Shamrocks (4.15pm).
Kilkenny Honda Centre Minor A HC quarter-finals
Piltown: Mooncoin V Kilmacow (11.30am)
Jenkinstown: St Martin's V Dicksboro (11.30am)
Ballyragget: Erins Own V St Lachtain's (11.30am)
Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship
Dunnamaggin: Danesfort V Tullogher Rosbercon (11.30am)
Danesfort: Thomastown V Galmoy/Windgap (11.30am)
St John's Park: Graigue Ballycallan V Barrow Rangers (11.30am)
Larchfield: Rower Inistioge V Emeralds (11.30am)
Palmerstown: Clara V Lisdowney (11.30am)
Thomastown: Young Irelands V Mullinavat (11.30am)
Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling Championship
Canon Kearns Park: Cloneen/Railyard V Dicksboro (11.30am)
Tullogher: Graignamanagh V Slieverue (11.30am)
Tom Ryall Park: James Stephens V Tullaroan (11.30am)
Páirc Lachtain: Fenians V St Patrick's (11.30am)
Duggan Steel Under-13 C Hurling Championship final
TBC: St Patrick's V Graignamanagh (11am).

For more on Kilkenny People sport read here.