The Kilkenny GAA fixtures for the coming week

@kilkennypeoplesport

Reporter:

@kilkennypeoplesport

The Kilkenny GAA fixtures for the coming week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

WEDNESDAY
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Toymaster Hurling League
Gowran NS: Gowran NS V Clara (3.30PM)
Castlecomer BNS: Castlecomer BNS v Thomastown NS (3.30pm)
St Patricks DLS: St Patricks DLS v Gaelscoil Osraí (3.30pm).
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn B Top Oil Hurling League North
Kilmanagh NS: Kilmanagh NS v Scoil McCauley Rice NS (3.30pm)
Urlingford NS: Urlingford NS v Graigue/Skeough (3.30pm)
Dunnamaggin NS: Dunnamaggin NS v Bennettsbridge NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn B Top Oil Hurling League South
Glenmore NS: Glenmore NS v Mooncoin Schools (3.30pm)
Piltown NS: Piltown NS v Kilmacow BNS (3.30pm)
Tullogher Rosbercon NS: Tullogher Rosbercon NS v Scoil Phádraig Ballyhale (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn C Toymaster Hurling League North
Lisdowney NS: Lisdowney NS v Freshford NS (3.30pm).
Coon Muckalee NS: Coon Muckalee NS v S. John’s NS (3.30pm)
Ballyragget NS: Ballyragget NS v Conahy NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn C Toymaster Hurling League South
St Canice’s NS: St Canice’s NS v Goresbridge/Paulstown (3.30pm)
Slieverue Mixed NS: Slieverue NS v Carrickshock NS (3.30pm).
The Rower Mixed NS, Inistioge: Rower Inistioge NS v Danesfort NS (3.30pm).
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn D Top Oil HL North 12-15 A Side
Johnstown NS: Johnstown NS v Clogh Moneenroe NS (3.30pm)
Gowran NS: Gowran NS v The Model School (3.30pm).
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn D Top Oil HL South 12-15 A Side
St Canice’s NS: St Canice’s NS v Windgap NS (3.30pm).
Tullaroan NS: Tullaroan NS v Gaelscoil Osraí (3.30pm).
FRIDAY
County Hurling League Division 2
Ballyragget: St Patrick’s v Tullaroan (8pm)
Michael Lyng Motors Hyundai County Hurling League Division 3
Muckalee: St Martin’s v Fenians (8pm).
SATURDAY
Masita All-Ireland colleges SHC final Roinn A
Tullamore: St Kieran’s college v Presentation College, Athenry (3pm).
Masita All-Ireland colleges SHC Roinn B final
Tullamore: Castlecomer CS v St Raphael’s, Loughrea (1pm).
J.J Kavanagh and Sons Junior A Hurling League
Mooncoin: Mooncoin v Conahy Shamrocks (3.30pm)
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v Erin’s Own (3.30pm)
Tullaroan: Tullaroan v Lisdowney (3.30pm)
Hugginstown: Carrickshock v James Stephens (3.30pm)
J.J. Kavanagh and Sons Martin Treacy Cup Junior Group B
Tom Walsh Park: Blacks and Whites v Slieverue (3.30p,m).
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group A
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v Erins Own (10.30am)
Duggan Steel Under-13 Roinn B Football League Group B
Dr Tierney Park: Graignamanagh v Mooncoin (11am)
Duggan Steel Under-13 Roinn C Football League Group B
Mullinavat: Mullinavat v James Stephens (10am)
Johnstown: Fenians v Danesfort (11am)
SUNDAY
Littlewoods Ireland Camogie League final
Croke Park: Kilkenny v Galway (12noon).
Permanent TSB Under 19 Hurling A Group A
Gowran: Young Irelands v Dunnamaggin (2pm)
Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v Erin’s Own (2pm)
Permanent TSB Under 19 Hurling A Group B
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v Dicksboro (2pm)
St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Thomastown (2.30pm)
Permanent TSB Under 19 Hurling B Group A (2pm)
Danesfort: Danesfort v Galmoy/Windgap
Mooncoin, Mooncoin v Kilmacow
Permanent TSB Under 19 Hurling B Group B (2pm)
Lisdowney: Lisdowney v Mullinavat
Inistioge: Rower Inistioge v Bennettsbridge
Permanent TSB Under 19 Hurling C Group A
Piltown: Piltown v Clara (2pm)
Coon: St Martin’s v Glenmore (2pm)
Permanent TSB Under 19 Hurling C Group B
Paulstown: Barrow Rangers v Graignamanagh (2pm)
Páirc Lachtain: St Lachtain’s v St Patrick’s (2pm)
Permanent TSB Under 19 Hurling D Group A
Tom Walsh Park: Blacks and Whites v Carrickshock (2pm)
Tullaroan: Tullaroan V Tullogher Rosbercon (2pm)
Permanent TSB Under 19 Hurling D Group C
Palmerstown: Dicksboro v Slieverue (11am)
Cloneen: Cloneen/Railyard v John Lockes (2pm)
Permanent TSB Under 19 Hurling Group B
Jenkinstown: Conahy Shamrocks v O’Loughlin Gaels (11am)
Urlingford: Emeralds v Fenians (2pm)
Paddy Grace Feile Roinn A winners
Semi-final B at St John’s Park: Dicksboro v O’Loughlin Gaels (10.30am)
Semi-final A at St John’s Park: James Stephens v Graigue Ballycallan (10.30am)
Paddy Grace Feile Roinn B semi-final
Thomastown: Clara v Bennettsbridge (12noon)
Thomastown: Thomastown v Rower Inistioge (12noon)
Paddy Grace Feile Roinn C
Seemi-final B at Clara: Mullinavat v Graignamanagh (10.30am)
WEDNESDAY, APRIL 3
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Toymaster Hurling League
Clara NS: Clara NS V St Patrick’s DLS (3.30pm)
Gaelscoil Osra, Loch Bu: Gaelscoil Osraí v Castlecomer BNS (3.30pm).
Thomastown BNS: Thomastown NS v St Canice’s NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn B Top Oil Hurling League North
Scoil McCauley Rice NS: Scoil McCauley Rice NS v Dunnamaggin NS (3.30pm).
Bennettsbridge NS: Bennettsbridge NS v Urlingford NS (3.30pm)
Graigue/Skeough: Graigue/Skeough v Kilkenny CBS NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn B Top Oil Hurling League South
Mooncoin BNS: Mooncoin Schools v Tullogher Rosbercon NS (3.30pm)
Ballyhale NS: Scoil Phádraig Ballyhale V Piltown NS (3.30pm)
Kilmacow BNS: Kilmacow BNS v Mullinavat NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn C Toymaster Hurling League North
Lisdowney NS: Lisdowney NS v Coon Muckalee NS (3.30pm)
St John’s senior NS: St John’s NS v Ballyragget NS (3.30pm)
Conahy NS: Conahy NS v Freshford NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn C Toymaster Hurling League South
Danesfort NS: Danesfort NS v Goresbridge/Paulstown (3.30pm)
St Canice’s NS: St Canice’s NS v Slieverue NS (3.30pm)
Carrickshock NS: Carrickshock NS v Rower Inistioge NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn D Top Oil HL North 12-15 A Side
Galmoy NS: Galmoy NS v Johnstown NS (3.30pm)
Clog Moneenroe NS: Clogh Moneenroe NS v Gowran NS (3.30pm)
Allianz/Cumann na mBunscol Roinn D Top Oil HL South 12-15 A Side
St Patricks DLS: St Patrick’s DLS v Tullaroan NS (3.30pm)
Gaelscoil Osra, Loch Bu: Gaelscoil Osraí v St Canice’s NS (3.30pm).

For more on Kilkenny People sport read here.