Search our Archive

27/07/2021

All the Kilkenny GAA fixtures for the coming week

All the Kilkenny GAA fixtures for the coming week

The following are the Kilkenny GAA fixtures for the coming week:

WEDNESDAY
Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League
Inistioge: Rower Inistioge v O’Loughlin Gaels (6.45pm)
Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A
Páirc Lachtain: St Lachtain’s v Bennettsbridge (7pm)
Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group B
Ballyragget: St Patrick’s v Ballyhale Shamrocks (7pm)
Duggan Steel U-15 Roinn B Hurling League Group A
Pairc na Ratha: Glenmore v Thomastown (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League 13 A Side
Ballyhale: Carrickshock v Ballyhale Shamrocks (6.45pm)
Duggan Steel U-13 Roinn A FC semi-finals
Thomastown: Thomastown v Dicksboro (7pm)
Gowran: Young Irelands v James Stephens (7pm)
Duggan Steel U-13 Roinn B Football Championship
Canon Kearns Park: Erin’s Own v Kilmacow (7pm)
Pairc na Ratha: Clara v Glenmore (7pm)
Dr Tierney Park: Graignamanagh v Rower Inistioge (7pm)
Duggan Steel U-13 Roinn C Football Championship
Danesfort: Danesfort v Cloneen (7pm)
Jenkinstown: Conahy Shamrocks v James Stephens (7pm)
THURSDAY
Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A
Cloneen: Cloneen/Railyard v John Lockes (2pm)
Duggan Steel U-15 Roinn B Hurling League Group B
Muckalee: St Martin’s v Erin’s Own (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League Group A
Johnstown: Fenians v Dicksboro (6.30pm)
FRIDAY
St Canice’s CU (Kilkenny) Senior Hurling League Group A
Clara: Erins Own v Dicksboro (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn A Hurling League
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v Mt Leinster Rangers (6.30pm)
Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v Dicksboro (6.30pm)
St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Naas (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn B Hurling League Group A
Kilmacow: Kilmacow v Dunnamaggin (6.30pm)
Mullinavat: Mullinavat v Galmoy/Windgap (6.30pm)
John Locke Park: John Lockes v Graignamanagh (6.30pm)
Inistioge: Rower Inistioge v Thomastown (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn B Hurling League Group B
Tullogher: Tullogher Rosbercon v Emeralds (6.30pm)
Piltown: Piltown v Tullaroan (6.30pm)
Danesfort: Danesfort v Bennettsbridge (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League Group A
Lisdowney: Lisdowney v Naomh Bríd (6.30pm)
Páirc Lachtain: St Lachtain’s v Burren Rangers (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League Group B
Gowran: Young Irelands v Ballinkillen (6.30pm)
Ballyragget: St Patrick’s v Cloneen/Railyard (6.30pm)
Mooncoin: Mooncoin v Carlow Town HC (6.30pm)
Paulstown: Barrow Rangers v James Stephens (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League 13 A Side
Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Bagenalstown Gaels (6.30pm)
Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Slieverue (6.30pm)
Hugginstown: Carrickshock v Naomh Eoin (6.30pm)
Tom Walsh Park: Blacks and Whites v Naomh Moling (6.30pm)
SATURDAY
St Canice’s CU (Kilkenny) Senior Hurling League Group A
Palmerstown: Graigue Ballycallan v St Patrick’s (5pm)
St Canice’s CU (Kilkenny) Senior Hurling League Group B
John Locke Park: O’Loughlin Gaels v Ballyhale Shamrocks (1pm)
Dunnamaggin: James Stephens v Mullinavat (3pm)
Gowran: Clara v Bennettsbridge (5pm)
Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate HL Group B
Piltown: John Lockes v Dunnamaggin (5pm)
Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate HL Group A
Lisdowney: Tullaroan v Fenians (1pm)
Bennettsbridge: St Lachtain’s v Glenmore (2pm)
Mooncoin: Carrickshock v Tullogher Rosbercon (3pm)
JJ Kavanagh and Sons JFC final
Tom Walsh Park: Barrow Rangers v Young Irelands (2pm)
Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A
Urlingford: Emeralds v Slieverue (2pm)
Duggan Steel U-15 Roinn A Hurling League
Clara: Clara v Young Irelands (6.30pm)
SUNDAY
St Canice’s CU (Kilkenny) Senior Hurling League Group A
Thomastown: Rower Inistioge v Danesfort (1.30pm)
Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate HL Group B
Canon Kearns Park: St Martin’s v Lisdowney (1.30pm)
J.J Kavanagh and Sons J.H.L (Section A) Group A
Galmoy: Galmoy v Cloneen (1.30pm)
Tom Walsh Park: Blacks and Whites v Conahy Shamrocks (1.30pm)
Dr Tierney Park: Graignamanagh v Piltown (1.30pm)
JJ Kavanagh and Sons J.H.L. (Sectiona A) Group B
Mooncoin: Mooncoin v Emeralds (1.30pm)
Windgap: Windgap v Slieverue (1.30pm)
MONDAY
Permanent TSB Under 19 Hurling A Group A
Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Young Irelands (2.30pm)
Permanent TSB Under 19 Hurling C Group B
Paulstown: Barrow Rangers v Graignamanagh (2pm)
Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling League Group A
Slieverue: Slieverue v Fenians (5.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn A Hurling League
St John’s Park: O’Loughlin Gaels v James Stephens (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn B Hurling League Group A
Windgap: Galmoy/Windgap v Rower Inistioge (6.30pm)
Dunnamaggin: Dunnamaggin v Glenmore (6.30pm)
Thomastown: Thomastown v Kilmacow (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League Group B
Paulstown: Barrow Rangers v Ballinkillen (6.30pm)
Ballyragget: St Patrick’s v Carlow Town HC (6.30pm)
TUESDAY
JJ Kavanagh JHL (Section B)
Ballyragget: O’Loughlin Gaels v St Patrick’s (8pm)
Duggan Steel U-15 Roinn A Hurling League
Palmerstown: Dicksboro v Clara (6.30pm)
Pairc Sheamuis Stiophan: James Stephens v Naas (6.30pm)
Tom Ryall Park: Graigue Ballycallan v O’Loughlin Gaels (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn B Hurling League Group A
Dunnamaggin: Dunnamaggin v Rower Inistioge (6.30pm)
Thomastown: Thomastown v Mullinavat (6.30pm)
Pairc na Ratha: Glenmore v Kilmacow (6.30pm)
Windgap: Galmoy/Windgap v John Lockes (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn B Hurling League Group B
Tullaroan: Tullaroan v Danesfort (6.30pm)
Canon Kearns Park: Erins Own v Piltown (6.30pm)
Urlingford: Emeralds v St Martin’s (6.30pm)
Bennettsbridge: Bennettsbridge v Tullogher Rosbercon (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League Group A
St John’s Park: O’Loughlin Gaels v Burren Rangers (6.30pm)
Lisdowney: Lisdowney v Fenians (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League Group B
Cloneen: Cloneen/Railyard v Barrow Rangers (6.30pm)
Mooncoin: Mooncoin v St Patrick’s (6.30pm)
Ballinkillen: Ballinkillen v Carlow Town HC (6.30pm)
Duggan Steel U-15 Roinn C Hurling League 13 A Side
Slieverue: Slieverue v Blacks and Whites (6.30pm)
Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Naomh Eoin (6.30pm)
Hugginstown: Carrickshock v Bagenalstown Gaels (6.30pm)
Jenkinstown: Conahy Shamrocks v Naomh Moling (6.30pm).

For more on Kilkenny People sport read here.

More News

Buy the e-paper of the Donegal Democrat, Donegal People's Press, Donegal Post and Inish Times here for instant access to Donegal's premier news titles.

Keep up with the latest news from Donegal with our daily newsletter featuring the most important stories of the day delivered to your inbox every evening at 5pm.