All the Kilkenny GAA fixtures

@KKPeopleSport

Reporter:

@KKPeopleSport

Email:

sport@kilkennypeople.ie

Kilkenny GAA

Cillian Buckley and Dicksboro are in the senior hurling league final this weekend while TJ Reid and Ballyhale Shamrocks face championship action

WEDNESDAY

Allianz/Cumann na mBunscol Roinn A Toymaster Football League

St Canice’s NS v Kilkenny CBS, 3.30pm.

Thomastown NS v Gowran NS, 3.30pm.

St Patrick's DLS v Clara NS, 3.30pm.

Allianz Cumann na mBunscol Toymaster School Football Roinn C

Goresbridge/Paulstown v Windgap NS, 3.30pm.  

Kilkenny School Project v Ballyragget NS, 3.30pm. 

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football North

Lisdowney NS v Castlecomer BNS, 3.30pm. 

Urlingford NS v Conahy NS, 3.30pm. 

Clogh Mooneenroe NS v Coon Muckalee NS, 3.30pm.  

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football North Central

Clara NS v St. Canice’s NS, 3.30pm.  

Kilmanagh NS v Gaelscoil Osraí, 3.30pm.

St. John’s NS v Graigue / Skeough, 3.30pm.  

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football South

Kilmacow BNS v Mooncoin Schools, 3.30pm. 

Piltown NS v Glenmore NS, 3.30pm.

Rower Inistioge NS v Tullogher Rosbercon NS, 3.30pm.  

Allianz Cumann na mBunscol TOP Oil Roinn B Schools Football South Central

Danesfort NS v Scoil Phádraig Ballyhale, 3.30pm.  

Scoil McCauley Rice NS v Mullinavat NS, 3.30pm.

Carrickshock NS v Dunnamaggin NS, 3.30pm.  

THURSDAY

Duggan Steel Under-15 C Hurling Championship

Johnstown: Fenians v St. Patrick’s, 6.30pm.  

Mooncoin: Mooncoin v Dicksboro, 6.30pm.  

St. John’s Park: O’Loughlin Gaels v Cloneen/Railyard, 6.30pm. 

FRIDAY

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

Dr Tierney Park: Graignamanagh v Tullaroan, 6.30pm.

SATURDAY

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) Senior Hurling Championship

St. John’s Park: Danesfort v James Stephens, 4pm.  

Clara: Erin's Own v Bennettsbridge, 5.45pm.  

Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling Championship

Tom Ryall Park: Fenians v John Lockes, 5.45pm.  

Ballyhale: Tullogher Rosbercon v Dunnamaggin, 5.45pm. 

Michael Lyng Motors Intermediate Hurling League

Nowlan Park: Tullaroan v Thomastown, 2.30pm.

Michael Lyng Motors Intermediate Hurling Shield

Nowlan Park: St Lachtain’s v St Martin’s, 12.45pm.  

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling Championship

TBC: Rower Inistioge v Dicksboro, 11am.  

TBC: Galmoy/Windgap v O’Loughlin Gaels, 11am. 

TBC: James Stephens v Piltown, 11am.  

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship

Pairc na Ratha: Glenmore v Bennettsbridge, 2pm.  

Kilkenny Honda Centre Minor Hurling B League Group A

Canon Kearns Park: Erins Own v Young Irelands, 11.30am.  

Duggan Steel Under-15 B Hurling Championship

Urlingford: Emeralds v Tullogher Rosbercon, 11am.  

Coon: St Martin’s v Dunnamaggin, 11am.  

Duggan Steel Under-15 C Hurling Championship

Ballyhale: Ballyhale Shamrocks v Lisdowney, 11am.  

Duggan Steel Under-13 A Hurling Championship

Bennettsbridge: Dicksboro v James Stephens, 1.45pm.  

SUNDAY 

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) Senior Hurling Championship

John Locke Park: Graigue Ballycallan v Mullinavat, 3.45pm.  

Pairc Sheamuis Stiophán: St. Patrick’s v Ballyhale Shamrocks, 5.30pm. 

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) Senior Hurling League

Nowlan Park: Dicksboro v O’Loughlin Gaels, 1.45pm.  

St Canice’s Credit Union (Kilkenny) Senior Hurling Shield

Nowlan Park: Rower Inistioge v Clara, 12pm.  

Michael Lyng Motors Hyundai Intermediate Hurling Championship

Bennettsbridge: Glenmore v Lisdowney, 3.30pm.  

Thomastown: Carrickshock v Young Irelands, 5.30pm.  

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling Championship

Mooncoin: Mooncoin v Dunnamaggin, 11am.  

Kilkenny Honda Centre Minor A Hurling League

Piltown: Piltown v James Stephens, 11am.  

Galmoy: Galmoy/Windgap v Dicksboro, 11am.  

Kilkenny Honda Centre Minor B Hurling Championship

Palmerstown: Dicksboro v Young Irelands, 11am.  

Kilkenny Honda Centre Minor C Hurling Championship

Paulstown: Barrow Rangers v Ballyhale Shamrocks, 11am.  

Slieverue: Slieverue v James Stephens, 11am.  

Duggan Steel Under-15 B Hurling Championship

Tullaroan: Tullaroan v Erins Own, 11am.  

J.J Kavanagh & Sons Junior Hurling Championship Section B

Danesfort: O’Loughlin Gaels v James Stephens, 11am.  

MONDAY

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Palmerstown: Dicksboro v Carlow Town Hurling Club, 6.45pm.  

Allianz Cumann na mBunscol Football Country Cup

Rower Inistioge NS: Rower Inistioge NS v Coon Muckalee NS, 3.30pm. 

Kilmanagh NS: Kilmanagh NS v Glenmore NS, 3.30pm.  

Dunnamaggin NS: Dunnamaggin NS v Kilmacow BNS, 3.30pm.  

TUESDAY

Duggan Steel Under-13 Roinn C Hurling League Group B

Gowran: Young Irelands v Carlow Town Hurling Club, 6.45pm.